مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی برگزار نمود: تقدیر از برگزیدگان اولین جمع سپاری مجمع تشخیص مصلحت نظام

آیین تقدیر از برگزیدگان اولین جمع سپاری نخبگانی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

آیین اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان اولین جمع سپاری نخبگانی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح دوشنبه ۲۷ بهمن ماه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در ساختمان مرکزی مجمع تشخیص مصلحت برگزار شد.

در این مراسم دکتر میثم مظفر رئیس مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقدیر از نخبگان، پژوهشگران و مراکز علمی که در جمع سپاری نخبگانی دبیرخانه مجمع مشارکت کرده اند، گفت: همزمان با افتتاح نظام جمع سپاری دبیرخانه مجمع در تاریخ ۱۶ شهریور نخستین فراخوان جمع سپاری با موضوع «مشارکت در تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم» با حضور روسای بیش از ۱۰۰ اندیشکده و پژوهشکده برتر کشور اعلام شد.

وی افزود: در این فرایند بیش از ۳۶۲۵۰ بازدید از سامانه نجم و ۲۳۵۴ نفر ثبت نام شدند که ۷۳۹ مورد مشارکت ثبت شده در سامانه نجم را شاهد بودیم که ۳۹درصد مشارکت کنندگان مدرک دکتری و بالاتر داشته اند، ۳۸درصد دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد داشته اند و ۲۳درصد مشارکت کنندگان با مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر بوده اند.

رئیس مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر نقش محوری مشورت با مردم در حکمرانی اسلامی گفت: امام علی (ع) فرمودند کسی که ترک مشورت کند و خودرایی داشته باشد، به سمت هلاکت می رود. البته در اسلام مشورت با مردم عادی و زیردستان هم توصیه شده است. در بسیاری از کشورهای جهان هم رجوع به نظرات نخبگان و مردم نهادینه شده است.

وی افزود: فلسفه سامانه نجم، بهره گیری از نظرات عموم مردم است و فراتر از عرصه انتخابات، می خواهیم از سرمایه اندیشه عمومی برای ایجاد تحول استفاده کنیم.

دکتر مظفر با اشاره به کارکردهای جمع سپاری از منظر سیاستگذاران و حاکمیت، به برقراری ارتباط مستقیم سیاستگذاران با انبوه مردم و کاهش فاصله حاکمیت با شهروندان و تولید سرمایه اجتماعی پرداخت و گفت: از این مسیر سیاستگذاران در معرض رویکردهای مختلف حل مساله با روش ها، نگرش ها و رویکردهای گوناگون قرار می گیرند و ارزیابی اثرات احتمالی سیاست امکان پذیر می شود.

وی در پایان از همکاری دبیرخانه بنیاد نخبگان، حوزه های علمیه و دانشگاه های مادر در سراسر کشور و اندیشکده های برتر در حوزه های گوناگون تقدیر کرد و گفت از امروز دومین فراخوان جمع سپاری نخبگانی مجمع را آغاز می کنیم.