حل و فصل موضوعات اختلافی مجلس و شورای نگهبان از طریق جمع سپاری

دکتر احمد محجوبیان، عضو کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با روابط عمومی مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص گفت: جمع سپاری ادبیات خاصی دارد و در واقع یعنی نظرات طیف های مختلف مردم را برای سیاست گذاری در عرصه حاکمیتی جویا شوید. به نظر من شاید سازوکار جمع سپاری برای موضوعات اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بهره وری بیشتری داشته باشد.


رئیس کمیته آموزش تحقیقات و امور نخبگان دبیرخانه مجمع با اشاره به اینکه موضوع اف ای تی اف را می توان از طریق جمع سپاری پیش برد، تاکید کرد: بعد تخصصی اف ای تی اف اجازه می دهد که متخصصین حرفشان را بزنند و شنیده شوند؛ زیرا موضوع خیلی خاص است.

مثلا بحث استخدام معلمان حق تدریس که اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان است، مردم و افکار عمومی جنبه های مختلف این پدیده را می توانند به ما بگویند؛ یعنی هرکسی از نظر خودش مثلا یک معلم حق التدریس از منظر خودش می تواند این موضوع را واکاوی کند.

مدیر مدرسه از منظر خودش. کسی که دانش آموز دارد از منظر خودش. یک سیاست گذار هم از منظر خودش. درواقع ابعاد مختلف موضوع را برای شما می کاوند و به نظر من در این موضوعات بهره وری جمع سپاری خیلی بیشتر است.


دکتر محجوبیان با بیان اینکه در مبحث نظارت بر سیاست های کلی هم جمع سپاری می تواند بهره وری بالایی داشته باشد تصریح کرد: چون مردم با اجرای قوانین و مقررات سروکار دارند و مخاطب اجرای قوانین و مقررات بوده و با دستگاه های دولتی و نهادههای حاکمیتی مواجه اند تجارب ارزشمندی از اجرای سیاست های کلی می توانند به ما بدهند.

مثلا درخصوص سیاست های کلی جمعیت، می توانند مقدار اجرایی شدن این سیاست را در خانه های بهداشت بگویند یا در سیاست های کلی علم و فناوری، دانشجوها می توانند نظر بدهند که آیا سیاست ها به درستی اجرایی شده است یا نه، بنابراین به نظر بنده شاید بهره ورترین حالت، جمع سپاری روی نظارت بر سیاست های کلی است.