«نجم» گوش شنوایی برای همه است/ در بررسی مشارکتها میزان سواد و تحصیلات افراد نظردهنده اهمیتی نداشت


دکتر حجت الله هاشم بیگی، دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با روابط عمومی مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به طور کلی جمع‌سپاری یعنی استفاده از نظرات افراد، ارگان‌ها و نهادهای مختلف در موضوعاتی که نیاز به مشورت دارد. این فرایند یکی از بهترین کارهایی است که می‌تواند توسط هر نهادی انجام گیرد. مجمع تشخیص مصلت نظام نیز به عنوان نهادی که هم از ارکان نظام است و هم مشاور مقام معظم رهبری محسوب می‌شود در راستای اجرای یکی از وظایفش درباره سیاست‌های کلی برنامه هفتم پیشرفت از ابزار جمع‌سپاری استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه کمیسیون‌ها در مرحله ارزیابی مشارکت‌های انجام‌شده هستند، تصریح کرد: در فرایند بررسی مشارکت‌ها، نظرات خوب و مفیدی را از افراد مختلف چه نخبگان چه مردم عادی شاهد بودیم و متوجه دغدغه‌های مردم شدیم. از سوی دیگر مردم نیز احساس کردند که در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور موثر هستند.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه فرایند جمع‌سپاری باید با قدرت بیشتری ادامه پیدا کند، افزود: به نظر می‌رسد حتی می‌توانیم در موضوعات اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان نیز از این ابزار استفاده کنیم.
هاشم‌بیگی ادامه داد: بسیاری از مردم، نخبگان، اساتید دانشگاه و تولیدکنندگان و اقشار مختلف حرفشان این بود که کسی به نظر ما گوش نمی‌دهد. اما در حال حاضر «نجم» گوش شنوایی برای همه است. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز رویکردشان به گونه‌ای است که همواره هم مشورت‌پذیر هستند و هم به نظراتی که دریافت می‌شود، اهمیت می‌دهند. قطعا هرکسی که اینجا نظر بدهد، اثرگذار خواهد بود و مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه در بررسی مشارکت‌ها میزان سواد و تحصیلات افراد نظردهنده اهمیتی نداشت، اضافه کرد: ممکن است تولیدکننده‌ای سواد آکادمیک نداشته باشد؛ اما مثلا در نقطه‌ای از شهری در استان ایلام فعالیت می‌کند و آن تولیدکننده چه بسا چون در جبهه عملیاتی است، نقاط ضعفی را می‌بیند که شاید ما به آن دقت نکرده باشیم. افراد عادی هم نظرات بسیار خوبی دادند و این نظرات سبب می‌شود وقتی در جلسه‌ای بحث می‌کنیم به اعضای آن جلسه بگوییم که این دغدغه مردم و خیلی‌هاست. این نظرات پشتوانه‌ای است که به ما کمک خواهد کرد و بنده هیچ نظر غیرمفیدی در این مجموعه ندیدم و همه قابل استفاده است.

دکتر هاشم بیگی در خاتمه گفت: اگر مجمع این رویکرد را ادامه دهد، به نظر من یک انقلابی در سیاست‌گذاری و در سیستم تصمیم‌گیری کشور ایجاد کرده است. بنابراین «سامانه نجم» سبب می شود هرکسی در این جامعه در نظام سیاست‌گذاری کشور اثر بالایی در بالاترین سطح بگذارد و امیدوارم که این سامانه روز به روز بهتر شود. از دوستان مرکز مطالعات و همه کسانی که در این راستا تلاش کردند تشکر میکنم.