دکتر رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: در آستانه تحول در اداره کشور، برنامه ریزی و سیاستگذاری در کشور هستیم

دکتر محسن رضایی در آیین افتتاحیه نظام جمع سپاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و نخستین فراخوان جمع سپاری با محوریت تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم گفت: ما در آستانه شکل گیری یک اراده ملی توسط نسل سوم و چهارم در اقتصاد و فرهنگ هستیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر محسن رضایی صبح یکشنبه ۱۶ شهریورماه در جمع مدیران مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی و روسای کمیسیون های تخصصی دبیرخانه مجمع، مدیران اندیشکده ها و پژوهشکده های کشور و جمعی از صاحبنظران گفت: امیدوارم که این جلسات در ابتدای گام دوم انقلاب به یک اراده ملی در برداشتن این گام منجر شود. ما نیاز به یک اراده ملی سومی داریم که در کشور شکل بگیرد. اولین تجلی اراده ملت ایران، در پیروزی انقلاب اسلامی با همراهی مردم و امام راحل شکل گرفت.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: دومین اراده ملی برای آزادسازی سرزمین های کشور بود. پنج استان ایران مورد تجاوز قرار گرفت و همه منتظر بودند ایران تسلیم شود اما نسل دومی های انقلاب، کار بزرگی انجام دادند و اقتدار ملت ایران را در دو سه قرن اخیر به همگان نشان دادند و یک وجب از خاک ایران جدا نشد.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: ما در آستانه شکل گیری یک اراده ملی توسط نسل سوم و چهارم در اقتصاد و فرهنگ هستیم. رهبر انقلاب هفت توصیه در رابطه با اقتصاد و فرهنگ در بیانیه گام دوم دارند و ما در آستانه تحول در اداره کشور، برنامه ریزی و سیاستگذاری در کشور هستیم. در چهل سال اول انقلاب با روندهای مثبت و منفی مواجه هستیم. در سیاست و دفاع و امنیت روندهای مثبت را شاهد هستیم. این روندها محصول دو اراده ملی در دهه اول انقلاب بودند. متاسفانه در اقتصاد و فرهنگ روندهای مثبتی را نمی بینیم چون حادثه بزرگی صورت نگرفته است.

دکتر رضایی با اشاره به ضرورت تحول در نگاه حکمرانان در اداره کشور گفت: این تحولات بدون بسیج اندیشمندان قابل حصول نیست. صاحبنظران در کنار فعالان اقتصاد و فرهنگ باید تحولی را برنامه ریزی کنند. مجمع در این بسیج نخبگی در سیاستگذاری پیشگام شده است و قبلا هم از نظرات و پیشنهادهای صاحبنظران استفاده کرده ایم و این سومین موج اندیشه ورزی مجمع است. در این مرحله هم از پیشنهادات شما بهره برداری می کنیم و هم حامی اندیشکده ها هستیم. معتقدیم که تحولات آینده متکی به تلاش شماست. از این پس به عنوان یک حامی اندیشگاه ها روی ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام حساب کنید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این جلسه آغاز یک راه است و از نظرات نخبگان بیشتر استفاده خواهیم کرد. جلسات هفتگی من و همکارانم با اندیشگاه ها تداوم خواهد داشت. تقاضای من از نسل سومی های انقلاب این است که منتظر فرش قرمز نباشید. خودتان به صحنه بیایید. گام دوم فراخوانی جوانان کشور برای نیل به اهداف است. جامعه اندیشگاهی فراتر از قالب های کلاسیک غرب باید شکل بگیرد. این جامعه اندیشکده ای بسجی وار باید ارائه فکر و مطالبه داشته باشد زیرا که این کشور و این نظام متعلق به هیچ فرد یا جناحی نیست.

دکتر رضایی گفت: دومین مساله تحول در دولت است. امروز دیوانسالاری و حکمروایی کشور نیازمند تحول و نوسازی است. بیش از ۲۰سال سیاست های دقیق و پیشرفته به دولت ها و مجالس ارائه شده و تا کنون فقط برای اصل ۴۴ قانون نوشته اند. چندسال قبل از تحریم های ظالمانه اقتصاد مقاومتی طراحی و ابلاغ شده است اما هنوز روی زمین است. بعضی از مسئولان اقتصادی نمی دانند چند بند در این سند مهم وجود دارد. اگر در دولت، رویکردها و دیوانسالاری و روش حل مسائل و چگونگی ارتباط با اندیشکده ها و کسب و کارها اصلاح نشود، روندهای منفی ادامه خواهد داشت.

وی افزود: دولتها در ایران، حجم و هزینه های وسیعی دارند. اگر اصلاحی صورت نگیرد، فسادهایی رخ خواهد داد. مساله برنامه هفتم و سیاست های کلی آن به عنوان اولین برنامه گام دوم انقلاب پیش روی ماست و می خواهیم ریل گذاری جدید کنیم. راه های اشتباه را مسدود کنیم و به راه های نو فکر کنیم و محتوای آن را بر اساس تحولات، تدوین کرد. کمتر یکسال دیگر فرصت هست و در اردیبهشت ماه سال آینده پیش نویس آن باید خدمت رهبر معظم انقلاب، تقدیم کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یکی از مسائل چالش برانگیز کشور، برخورد جزیره ای برای حل مسائل است. موضوعات معمولا به چند وزارتخانه برخورد می کند و نیازمند همفکری و همراهی است. صنعت باید در کنار کشاورزی باشد تا محصولات در کنار مزارع نمانند.

وی به اهمیت موضوع تمرکززدایی در سیاستگذاری و امور اجرایی اشاره کرد و گفت: تمرکزگرایی در تهران و بی اختیاری استان ها یک مشکل دیگر است. اگر بخواهیم مردم را وارد اقتصاد کنیم با دولتهای متمرکز نمی شود. برنامه هفتم باید فکری در مورد رابطه دولت با مردم ارائه کند.

دکتر رضایی گفت: فاصله بنگاه های تولیدی با زندگی مردم هم یک مساله است. امروز کمترین رابطه اقتصادی بین شهرک های صنعتی و مردم ساکن در محیط آن است. در برخی مناطق کارگرها را هم از مناطق پیرامونی کارخانه ها استخدام نمی کنند. صنعت و دولت جزیره ای شده است. باید یکپارچه سازی بین زندگی مردم و صنایع و همزمان صنایع و دانشگاه ها را دنبال کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ربط مسائل هم یک موضوع و چالش در کشور است. برای کنترل تورم، نقدینگی را با افزایش نرخ سود به بانک ها منتقل کردند. ارتباط فعالیت را با تولید و چرخه تولید فکر نکردند. ارتفاع و حجم نقدینگی که بالا رفت، دریچه سد باز شد و پول ها از بانک به بازار سرمایه وارد شد. بدون انکه برنامه ای برای جلوگیری از رانت خواری وهدایت نقدینگی به تولید داشته باشند. درنتیجه  برخی چتربازان صاحب سرمایه بهتر از دولتمردان فهمیدند که هدایت  پول را به بورس دراختیار بگیرند.  سود اصلی از این تغییر سیاست پولی را آنهایی در سال ۹۸ بردند که رابطه پول و سرمایه را بهتر فهمیدند. باید به جزیره ای اداره کردن کشور پایان داد .