مراسم رونمایی از سامانه جمع‌سپاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار می شود.

دکتر میثم مظفر (رییس مرکز مطالعات و بررسی‌های راهبردی) در رابطه با نخستین فراخوان جمع‌سپاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با موضوع تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور  و مراسم رونمایی از این سامانه گفت : دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در راستای انجام ماموریت‌های محوله خویش وفق قانون اساسی و به ویژه در تدوین سیاست‌های کلی نظام ، مصمم است زمینه‌هایی را ایجاد نماید تا از ظرفیت‌های ارزشمند فکری ، تجارب مدیران اجرایی کشور و دانش پژوهشگران مراکز علمی – راهبردی کشور نظیر اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌ها ، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها در کنار نظرات عموم مردم از طریق رویکرد «جمع‌سپاری»  بهره‌مند گردد.

مفهوم جمع‌سپاری (Crowd Sourcing) مفهوم جدیدی است که معنای آن از مشارکت عمومی گرفته شده است و در بسیاری از کشورهای جهان پا به عرصه سیاستگذاری گذاشته و توانسته زمینه‌ساز تحول در عرصه سیاستگذاری این کشورها باشد. برای نمونه می‌توان به سامانه قانون باز (openlaws.com) اتحادیه اروپا اشاره کرد که در فرآیند قانون‌نویسی از مشارکت عمومی بهره می‌گیرد.

این فرآیند که به نوعی مکمل فرآیند سنتی گذشته است ، پای طیف وسیعی از نخبگان را به عرصه سیاستگذاری کشور باز می‌نماید و از مشارکت آنها استفاده می‌کند تا بتواند بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه را حاصل نماید . جمع‌سپاری در  حکمرانی امروز با توجه به پیچیدگی مسائل و ابعاد مختلف موضوعات از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

در واقع جمع‌سپاری، به همراه سایر روش‌های مشارکت‌جویانه، فرصت‌های تازه‌ای را برای فعالیت شهروندان ایجاد می‌کند تا هم شهروندان و ذینفعان در موضوعات مختلف سیاستگذاری بتوانند در تصمیمات کلان کشور دخیل باشند و همچنین سیاستگذاران را با ابعاد عینی و ملموس‌تر موضوعات جامعه و اقشار مختلف نزدیکتر می‌کند و سبب اتخاذ تصمیمات آگاهانه‌تر سیاستی برای حاکمیت می‌گردد . همچنین فرصت‌های تازه‌ای را در راستای جاری شدن صدای مردم در فرایندهای سنتی سیاست‌گذاری ارائه می‌نماید.

موضوع مشورت حکمرانان با مردم در آموزه‌های دینی و در حکمرانی اسلامی نیز به واقع جایگاه ویژه‌ای داشته و اسلام بیش از سایر مکاتب فکری به طرز صحیح به این مقوله توجه نموده است .

 مرکز مطالعات و بررسی‌های راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با استفاده از ظرفیت های داخلی خود
سامانه‌ نجم
(نظام جمع‌سپاری مجمع) را مبتنی بر تجربیات موفق بین‌المللی و داخلی ، طراحی و قابل بهره برداری کرده است که می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای کیفیت تصمیم‌گیری‌ها در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد .

این سامانه قرار است بستری برای مشارکت عموم مردم و نخبگان در موضوعات علمی مرتبط با دبیرخانه مجمع‌تشخیص‌مصلحت‌نظام یعنی سیاست‌پژوهی، معضل‌ پژوهی، مصلحت پژوهی و حتی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام شود .

این سامانه به آدرس najm.cfss.ir در تاریخ ۱۶ شهریور در گردهمایی با حضور دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و رؤسای کمیسیون‌های دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیران پژوهشکده‌ها ، اندیشکده‌ها و مراکز
علمی _ راهبردی کشور رونمایی خواهد شد.

اولین موضوع جمع‌سپاری این سامانه ، موضوع مشارکت در تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور
می‌باشد که از تاریخ رونمایی سامانه ، به مدت یک ماه عموم مردم ، نخبگان و مراکز علمی – راهبردی فرصت بارگذاری دستاوردهای پژوهشی خود را در این سامانه خواهند داشت.

در ادامه پیشنهادات سیاستی و ایده‌های برتر توسط هیات‌های داوری متشکل از رؤسای کمیسیون‌های دبیرخانه
مجمع تشخیص مصلحت نظام و پژوهشکده‌های وابسته و سایر اساتید و کارشناسان ارشد ، داوری و ارزیابی خواهد شد .

به افراد و تیم‌های برتر و برگزیده ، هدایای مادی و معنوی ارزشمندی نیز اهدا خواهد شد و منبعد نیز ایشان به عنوان مشاورین دبیرخانه و کمیسیون‌های تخصصی شناخته خواهند شد.

لازم به ذکر است از این پس این سامانه ( نجم ) به عنوان مهم‌ترین درگاه ارتباط دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با نخبگان سراسر کشور و در رابطه با موضوعات مختلف با رویکرد جمع‌سپاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.